קומרו    Dipteryx Odorata

כל מה שרציתם לדעת על דק קמרו ולא העזתם לשאול

אחד מסוגי העצים הנפוצים יחסית להרכב דקים, נקרא עץ קמרו או קמורו. דק קמרו נחשב כיום מצד אחד לאחד הדקים האיכותיים ביותר שאפשר להזמין, ומצד שני ,אין ספק שגם המחיר שלו בהתאם. יודגש כי בהשוואה לעץ האיפאה (שאף הוא נחשב איכותי מאד), הקמרו הוא זול יותר, אם כי לא בהכרח נופל ממנו באיכות, ומכאן הפופולריות הגבוהה שלהם, על אף מחירם. בפוסט זה, נפרט לכם על התכונות השונות של הדקים שעשויים מעץ הקומרו, נבין מה היתרונות שלהם, למה הם רגישים, ולאילו מתחמים הם ככולים להתאים במיוחד.

התכונות החשובות של הקומרו

עמידות נגד מים - אחת התכונות החשובות ביותר של דק קמרו היא בעמידות של הדק הנ"ל נגד חדירת מים. בעוד שדקים אחרים זולים יותר, עלולים להיפגע כתוצאה מחשיפה למים, הקומרו עמיד נגד מי הגשמים, והעץ לא משתנה, מתעוות או נרקב כתוצאה מהחשיפה למים. בדיוק מהסיבה הזו, קיימת המלצה נרחבת בקרב מתקיני הדקים לבחור בדק הקומרו, במידה ואתם רוצים להתקין אותו במתחם אשר אין לו הגנה למעלה של סוכך או פרגולה. כך אתם לא צריכים לחשוש מה יקרה לדק, והוא יוכל לשרת אתכם שנים רבות. ברור שאם יש לכם פתרון של סוכך במתחם החיצוני, אפשר לבחון גם דקים נוספים.
חשיפה לשמש - כמו רוב סוגי הדקים גם דק קמרו משתנה כתוצאה מחשיפה ישירה לשמש, והצבע שלו משתנה. על כן, ישנה המלצה ברורה פעם בשנה להשתמש בצבעים על בסיס שמן, כדי לשמור על הצבע המקורי של הדק. יודגש עם זאת שהשינוי הוא רק בצבע החיצוני של הדק, ולא באיכות שלו.
עמידות נגד מזיקים - עוד תכונה שובה מאד של דק קמרו היא בעמידות המוכחת שלו נגד מזיקים. בעוד שסוגי עצים אחרים אולי קורצים למזיקים ונהרסים בקלות, עץ הקומרו לא מזמין אותם במיוחד, והוא גם עמיד מאד נגד המזיקים הפוטנציאליים שמסתובבים בגינות ובחצרות. מבחינה זו, מדובר על השקעה נבונה מאד לעתיד.
מרווח בין השלבים - אם תסתכלו על השלבים של דק קמרו, יש להניח שאתם תשימו לב שבהשוואה לדקים אחרים, הרווח ביניהם קטן יחסית. מדוע? דווקא משום שמדובר על דק שהוא חזק ועמיד מאד, כדאי לשמור על רווחים קטנים מהמקובל. כך מונעים ממנו להתעוות במידה והוא מתרחש או מתכווץ מבפנים, ותמיד שומרים על הדקים בגודל שווה. שימו לב שלצורך ההתקנה חובה להשתמש בברגים שמותאמים במיוחד לעצים חזקים כמו הקומרו.

ולמי הוא יכול להתאים במיוחד?

דקים מעץ קומרו יכולים להתאים למקומות רבים. הן מתחמים עסקיים וציבוריים, והן מתחמים פרטיים יכולים להיעזר בו לעתים קרובות. כאמור זהו דק שאפשר להשתמש בו גם בחורף, וגם במקומות ללא הצללה או סיכוך, ויש רק להקפיד על תחזוקה של פעם בשנה.