אירוקו Chlorophora excelsa

יש לא מעט עצים שמהם ניתן להכין דקים שונים, ואחד מהעצים הללו שקרנם עולה בזמן האחרון, הוא עץ האירוקו. אם תחפשו דק אירוקו, לעתים אתם תיתקלו בשם המטעה שלו עץ טיק או עץ טיק אפריקאי. מהו המקור לטעות? בעיקר משום ששני העצים הללו לעתים נראים דומים, בוודאי כאשר מעבדים אותם לדקים. עם זאת, יש כמה הבדלים משמעותיים מאד בין שני הסוגים הללו, והפוסט הנ"ל נועד בדיוק כדי שתוכל ולהבחין בצורה טובה יותר בהבדלים, ותבינו מה כה מיוחד בדק האירוקו, מהן התכונות שלו, ולמי זה יכול להתאים במיוחד.

בואו נכיר את האירוקו מקרוב

עץ שמפריש שמן - אחת הסיבות שבגללן יש המלצה חמה להתקין דק אירוקו, נוגעת לתכונה המרכזית שלו, שהיא הפרשה של שמן טבעי מתוך העץ. השמן הטבעי הוא בעצם החומר אשר מחזק את העץ לאורך זמן. התפקיד המרכזי של השמן הוא בעיקר להפוך את האירוקו לעמיד בפני מזיקים שונים. השמן הטבעי מבריח את המזיקים, וגם מקשה עליהם לפגוע בעץ. לכן, עץ האירוקו הוא מהעצים הבודדים שכמעט ולא צריך להעביר אותם בטיפול רגיל נגד מזיקים - ולכן זה דק שמושלם כל כך להתקנה. מעבר לכך, השמן הטבעי שיש באירוקו הופך אותו גם לעמיד במידה גבוהה יחסית לפגעי אקלים מרכזיים, כולל מים ואש (אם כי יש לזכור שעיקר העמידות של האירוקו הוא נגד מזיקים, והעמידות לתנאי האקלים הוא פועל יוצא של השמן, ולא המטרה המרכזית שלו).
עץ קשה - כפי שאתם יודעים, יש שני סוגים של עצים שמהם אפשר להכין דקים - עצים קשים ועצים רכים. דק אירוקו שייך למשפחת הדקים הקשים יותר. זה אומר שזה דק שקצת יותר קשה לעיבוד מצד אחד - אבל הוא הרבה יותר חזק ועמיד מהצד השני. חשוב מאד לציין שביחס לעצים אחרים ממשפחת הדקים הקשים, עץ האירוקו נחשב לנוח יחסית לעיבוד, יכול להגיע בכמה וכמה צורות שונות.
מה עם המחיר שלו? - אחת ההפתעות הטובות הן שאם תבחנו את המחיר של דק אירוקו בהשוואה לדקים איכותיים אחרים, אתם תגלו שהוא זול באופן יחסי. מדוע זה כך? מדובר בעיקר על עניין של מוניטין. בעוד שדקים מעץ כמו טיק או איפאה הם ידועים מאד באיכות שלהם, הייבוא של האירוקו לישראל הוא חדש יחסית. לכן, המחירים שלו עדיין לא עלו. מבחינתכם זה כמובן יתרון חשוב מאד - ככל שתקדימו להזמין את הדק הזה, כך תוכלו ליהנות יותר מהמחיר הנמוך שלו.