סידר אדום (Cedrus (Red Cedar

דק סידר אדום - נוח, עמיד ויפה במיוחד!

מבין מגוון העצים שמהם ניתן להכין דקים, שמור מקום של כבוד לעץ הדיר האדום. דק סידר אדום נקרא לעתים גם דק מעץ ארז, וזאת משום שסידר אדום הוא בעצם ארז. עם זאת, סידר אדום הוא שם נוסף לעץ זה שכולל כמה תתי-זונים שונים, ומבחינת מיתוג, העדיפו לתת לדק את השם סידר אדום, בעיקר משום שהוא מגיע בגוונים חומים-אדמדמים, שיוצרים מראה מושך במיוחד. לעתים קרובות, כשאנשים מחפשים דק בעיצוב מיוחד ויוצא דופן, הם נוטים לבחור בדק הנ"ל. עם זאת, חשוב לנו להדגיש בפניכם שלא מדובר רק על דק שהוא יפה ומושך את העין, אלא יש לו עוד שורה של תכונות שהופכות אותו למבוקש במיוחד.

על היתרונות והתכונות של הדק

דק רך - קודם כל, יש לזכור כי דק סידר אדום הוא דק שעשוי מעץ רך. עץ הארז נקרא עץ רך, משום שהוא נוח מאד לעיבוד. אם תנסו פעם לנסר או לחתוך אותו, אתם תגלו שזה פשוט למדי, ולכן כשמחפשים דקים בעיצובים מיוחדים - מדובר על דק שהבחירה בו כמעט מובנת מאליה. יודגש כי מהצד השני, החסרונות היחסיים של העצים הרכים זה שהם נחשבים לעמידים פחות מאלו הקשים (שהם עמידים מאד, אך פחות נוחים לעיבוד). עם זאת, מבין העצים הרכים, עץ הארז נחשב בכל זאת לעמיד למדי - ומכאן הוא נהנה מכתונות של שתי הקבוצות.
עמיד מאד נגד מזיקים - בסופו של יום, כשאנשים בוחרים בדק הם לא מעוניינים רק במראה שלו, אלא גם תוהים כמה הם יצטרכו לשמור עליו ולתחזק אותו. מבחינה זו, דק סידר אדום הוא החלום של לא מעט מחובבי הדקים. לעץ הארז יש תכונות טבעיות אשר הופכות אותו לעמיד מאד נגד מזיקים, והם אינם נמשכים אליו וכמעט ולא משפיעים עליו. מאחר שלרוב הדקים מותקנים בחצרות, בגינות ומתחמים שבהם יש כמובן לא מעט מזיקים פוטנציאליים, ברור שהבחירה בדק סידר אדום היא בחירה מצוינת, שיכולה לשמור על הדק לאורך שנים רבות ללא פגיעה.
מבודד נוח במיוחד - יודגש כי נוסף על כך, דק סידר אדום נחשב לדק שאיננו רגיש בפני מים, והוא יכול לעמוד בתנאי אקלים רבים. מבין מגוון הדקים, מדובר על אחד הסוגים שמתייבשים מהר במיוחד, כך שניתן להשתמש בו גם בחורף ללא חשש, ולא חייבים להתקין מעלי וסוכך. הדק אף נחשב למבודד תרמי יעיל למדי, והוא מונע חדירה של קור, ומכאן יש לו התאמה נוספת לעונות הקרות.

ואיך כדאי לטפל בו?

אם אתם בוחרים בדק סידר אדום, כדאי רק לשמור בכל זאת על כמה כללים פשוטים לאחזקה שלו, בעיקר כדי שימשיך להיות עמיד נגד פגעי האקלים. מדובר לרוב על שימון קבוע של הדק, פעם בשנה לפחות. מעבר לכך - אתם לא צריכים לעשות יותר מידי, אלא רק ליהנות מהדק!